Kürt Seçmenin Oyu Askıda

Sosyal Medya'da Paylaşabilirsiniz...
  • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, “AK Parti ve MHP’nin ittifak yapması Kürt oylarının AK Parti’ye gitmeyeceği anlamına gelmiyor” dedi.

HDP’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, Kandil’den gelen talimat üzerine de Kürt seçmen üzerinde kara propaganda yürütüyor. HDP’nin ittifak üzerinden kirli çalışmalar yaparak seçmen toplamaya çalıştığı öğrenilirken, Kürt seçmenlerin MHP’den dolayı AK Parti’den vazgeçmedikleri saha çalışmasıyla ortaya çıktı.

“OYLAR AK PARTİ’YE GİTMEYECEK ANLAMINA GELMİYOR”

MHP ve AK Parti arasında yapılan ittifaktan dolayı Kürt seçmenlerin AK Parti’ye oy vermeme gibi bir düşüncesi olmadığını söyleyen Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, “AK Parti ve MHP’nin ittifak yapması Kürt oylarının AK Parti’ye gitmeyeceği anlamına gelmiyor” dedi.

HDP’nin bölgede ittifakı bahane ederek sağlam bir propaganda yürüttüğüne dikkat çeken Şeyhanlıoğlu, şunları söyledi:

“Ancak bunun ötesinde sorunların olduğunu gözden kaçırmamamız gerekiyor. AK Parti, bölgede maalesef çalışmalarını vatandaşa anlatamıyor. Bu durum oyların HDP’ye gitmesine neden oluyor. 2016-2017 yılları arasında yaptığımız saha çalışmasında, HDP oylarında seçmen çözülmesi yaşandığını saptadık. Ancak bu çözülmeden dolayı oylar AK Parti’ye gitmiyor. Vatandaşa neden AK Parti’ye oy vermediklerini sorduğumuzda, aldığımız cevaplar bölgede yerel yönetimlerin ne kadar zayıf olduğunu gözler önüne serdi.

Vatandaş AK Parti’nin bölgede oy istemediğini düşünüyor. MHP bile Diyarbakır’da oy isterken AK Parti’nin vatandaşları dolaşarak oy istemedikleri cevabını alıyoruz.”

BELEDİYELERİN ÇALIŞMALARI ANLATILAMADI

Doğu bölgelerinde, HDP’nin kapı kapı seçim çalışası yürüttüğünü, AK Parti’nin bazı illerde teşkilat bürolarının bile bulunmadığını ifade eden Şeyhanlıoğlu, Afrin’e düzenlenen operasyon üzerinden Kürt halkını kin ve nefrete sürükleyen HDP, kara propaganda yöntemi ile seçmen kazanmaya çalışıyor. Bölge üzerinde AK Parti’nin seçim stratejisinin zayıf olduğuna dikkat çeken Şeyhanlıoğlu, şöyle konuştu: “Diyarbakır’da maalesef Mehdi Eker kendi köyünden bile oy alamıyor. Bölgede aday gösterilen kişilerin profilleri çok düşük. AK Parti insan kaynakları departmanı bölgede zayıf çalışıyor. Çözüm süreci bölge halkına tam olarak anlatılamadı. Hendek operasyonları sırasında verilen mücadele, Kürt halkına anlatılamadı. Aksine HDP propaganda malzemesi olarak kullandı.

Kayyım atanan belediyeler son derece muazzam çalışmalarla bölgeyi adeta yeniden kalkındırdı ancak bu çalışmalar yeterli oranda bölge halkına anlatılamadı. AK Parti’nin bu çalışmaları anlatarak Kürt oylarına talip olduklarını beyan etmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgede tek başına mücadele veriyor. Tabanın çalışmalarını hızlandırması gerekiyor.”

KÜRT OYLARI ‘ARAF’TA DURUYOR

HDP’nin terör örgütü PKK’ya destek vermesiyle birlikte Kürt seçmenlerinin büyük çoğunluğu partiye terör destekçisi olduğu için oy vermeme kararı aldığına işaret eden Şeyhanlıoğlu, Türkiye genelinde Kürt seçmen oyunun yüzde 18’lik dilime sahip olduğunu, bu oyların yaklaşık yüzde 10’unun HDP’ye gittiğini hatırlattı.

Şeyhanlıoğlu, “Geriye kalan yüzde 8’lik dilim, ‘araf’ta duruyor. AK Parti’nin sağlam seçim çalışmasıyla bölgede harekete geçmesi, bu oyların yüzde 10’unu almasını sağlar. Böylece HDP baraj altında kalarak pasif konuma düşecektir” görüşlerini dile getirdi.

İl teşkilatları seçmenden oy istemedi

Her seçim döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde kapsamlı çalışma yapılmasına rağmen, Diyarbakır’da yeteri kadar seçmen elde edilememesini il teşkilatına bağlayan Şeyhanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Diyarbakır AK Parti il teşkilatı bugüne kadar seçmenden oy istemedi. Halkın sorunlarına HDP kadar yaklaşmadılar. İl teşkilatının masa altı pazarlıklar yürüttüklerini biliyoruz. Bu durum yalnızca Diyarbakır’da değil bölge genelinde bu şekilde yürütülüyor. AK Parti genel merkezinin stratejik olarak bölge çalışmasını farklılaştırması gerekiyor. Doğu illerinde tarihi denecek değişiklikler yapılmasına rağmen siyasal pazarlama yeterli değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir