“YENİ TÜRKİYE, YENİ ORTADOĞU VE YENİ DÜNYA” KONULU ÇALIŞTAY

Sosyal Medya'da Paylaşabilirsiniz...

“YENİ TÜRKİYE, YENİ ORTADOĞU VE YENİ DÜNYA” KONULU ÇALIŞTAY ÜNİVERSİTEMİZDE GERÇEKLEŞTİ

Üniversitemiz ve İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) işbirliği ile 8. Uluslararası Sosyal Bilimler Çalıştayı “Yeni Türkiye, Yeni Ortadoğu ve Yeni Dünya” başlığı ile gerçekleşti.

Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen çalıştay programına Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet YILDIZ, Vali Yardımcısı Dr. Ahmet Naci HELVACI, rektörümüz Prof. Dr. Talip GÜL, AYBİR Başkanı Prof. Dr. Yusuf BALCI, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan programda Düzenleme Kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ŞEYHANLIOĞLU bir açılış konuşması ve çalıştay hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Dünyada gücün sadece Amerika ile sınırlı olmadığını, yeni bir Ortadoğu stratejisi geliştiğini belirten ŞEYHANLIOĞLU, çalıştayın önemli sonuçlar doğurarak, 2 milyarlık İslam âleminin nerede yer alacağının tartışılacağını belirtti.

AYBİR Başkanı Prof. Dr. Yusuf BALCI ise yaptığı konuşmada AYBİR olarak kısa bir bilgilendirme yaparak, İslam dünyasının kendi içinde sıkıntıları olduğunun kabul edilmesi gerektiğini, birlik olarak çalışmalarının, gayelerinin ulvi bir gaye olduğunu dile getirdi. Süreçte Türkiye’nin dinleyici pozisyondan karar verici bir pozisyona geldiğini belirten BALCI, “Türkiye olarak sadece kendimizle değil, dünyada ne kadar Müslüman mazlum varsa onların yanında yer alıyoruz” diyerek, Arakan Müslümanları için imza kampanyası başlattıklarını dile getirdi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL de dünya düzeninin sürekli değişkenliğine değindi. 2. Dünya Savaşından sonra iki kutuplu bir hakimiyetin gerçekleştiğini belirten GÜL, İslam’ın yaygınlaşması ile bu büyümeden birçok kesimin rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Müslüman ülkelerde terör örgütlerinin katliamlarından ve Ortadoğu’daki müdahalelere dikkat çeken GÜL, Türkiye’nin süreç için önemli bir rol içinde olduğunu ve Ortadoğu’nun liderliğini Türkiye’nin yapabileceğini belirterek, tüm bilim insanı katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Vali Yardımcısı Dr. Ahmet Naci HELVACI da yeni dünya duruşunda Türkiye’nin çok önemli bir role sahip olduğunu söyleyerek, ülke olarak ferah, müreffeh bir devlet olmak istenildiğini ve dünyadaki her platformda eşit düzeyde yer almak gerekliliğine değindi. “Dünya’yı Diyarbakır’da konuşuyor olmanın mutluluğu içindeyiz” diye belirten HELVACI, ülke için şehrin etkin bir damar olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet YILDIZ ise yaptığı konuşmada 15 yıl sonra Diyarbakır’a gelmenin heyecanı içinde olduğunu söyleyerek, programa yoğun çalışmalarından dolayı katılamayan Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU’nun selamlarını iletti.

Görevi gereği hep Ortadoğu’da yer aldığını belirten YILDIZ, Arakan’daki katliama değinerek, katliamın katlanılamaz bir halde olduğunu belirterek, imza kampanyasına katılım için rica etti.

İki kutuplu dünya düzeyindeki Sovyetler Birliğinin parçalanacağının 90’lı yıllarda görüldüğünü söyleyen YILDIZ, Afganistan’da yaşananların Sovyetler Birliğinin sonunu getirdiğini dile getirdi.

Afganistan, Suriye, Libya, Irak gibi Ortadoğu ülkelerinin yaşadığı travmalardan İslam dünyasındaki çatışma şekline kadar birçok konuya değinen YILDIZ, İslam dünyasında herkesin birbirine saygı duyması gerektiğini belirtti ve mezhepçi ayrımcılığı eleştirdi.

Bir Diplomat olarak bilgiler paylaşan Bakan Yardımcısı Ahmet YILDIZ’ın konuşmalarından sonra çalıştayın ilk oturumu AYBİR Başkanı Prof. Dr. Yusuf BALCI moderatörlüğünde başladı.

Araştırmacı -Yazar Mahmut OSMAN, Türk-Arap Enstitüsü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muhammed El-ADİL, TRT Kürdi Koordinatörü Mustafa EKİCİ ve Batman Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmed İLYAS ilk oturumda bilgilerini paylaştı.

Rektörümüz Prof. Dr. Talip GÜL’ün, katılımcılara plaket vermesi ile ilk oturum sona erdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir